• סיפור הקונדילומה של רועי

  רועי הוא בחור תל אביבי צעיר שהתמודד בהצלחה עם מקרה של קונדילומה ברמת חומרה בינונית.
  בהחלטה לא קלה הוא החליט לפתוח את סיפורו כדי לעזור לבנים ולבנות שמתמודדים עם מקרים דומים, ולהראות להם שהם לא לבד.
  להמשך הסיפור של רועי לחצו כאן

 • צור קשר

  מאות אנשים בישראל - נשים וגברים סובלים מיבלות באיבר המין מידי שנה. צרו קשר עם מרפאתו של ד"ר וקסלר בטופס מימין, והתחילו לטפל עוד היום.

  להמשך...

 • פפילומה

  פפילומה היא מחלת המין הנפוצה ביותר בעולם המערבי בימינו. נגיף הפפילומה פוגע פעם אחת לפחות בכ-80% מהאוכלוסיה, נשים וגברים כאחד, עד גיל 60.

  להמשך...

פפילומה

פפילומה היא מחלת המין הנפוצה ביותר בעולם המערבי בימינו. נגיף הפפילומה פוגע פעם אחת לפחות בכ-80% מהאוכלוסיה, נשים וגברים כאחד, עד גיל 60.

מהי פפילומה?

פפילומה – (HPV - Human Papiloma Virus) הוא שם כולל לכ-200 סוגים של נגיף התוקף את האדם. מרבית הסוגים של נגיף זה מועברים במהלך יחסי מין, אולם בניגוד לנגיף ה-HIV, נגיף זה אינו מועבר דרך נוזל הזרע, או חשיפה לדם נגוע, אלא מועבר דרך העור, ולכן קיום יחסי מין מוגנים, לאו דווקא יימנע הידבקות. ברוב הגדול של מקרי ההדבקה, נשא הנגיף לא יידע כלל שנדבק, לא יפתח לעולם תסמינים, והמערכת החיסונית בגופו תתגבר על הנגיף ותעלים אותו לחלוטין בתוך פרק זמן של בין חצי שנה לשנתיים ממועד ההדבקה.
במקרים בהם הנשא מפתח תסמינים, תסמינים אלו יהיו בדרך כלל צמיחה של גידולים קטנים (מילימטר אחד עד כמה מילימטרים) או יבלות, בצבע העור, גידולים אלו המכונים "קונדילומה" הם תוצאה של הידבקות בנגיף ושינוי גנטי שהנגיף מבצע בתאי העור, תוך הכפלת בתאים אלו באופן בלתי מבוקר, עד לתוצאה הנראית לעין. הנגיף מתמקם בדרך כלל באזורים שהם לחים למחצה, ולכן גידולים אלו מופיעים בדרך כלל בנשים על שפתי הפות, בחלקו היחסית חיצוני של הנרתיק, ובפי הטבעת, ובגברים בפי הטבעת ועל הפין. קיימים זנים של הנגיף שגורמים ליצירת גידולים גם על הפנים, ובמיתרי הקול.
את הגידולים הללו ניתן להסיר באמצעים שונים – חנקן נוזלי המקפיא את האזור, מחט חשמלית, לייזר, ומשחה יעודית.
במקרים מסויימים, בהם המערכת החיסונית אינה מתגברת על הנגיף במשך שנים רבות, עלול הנגיף להביא להתפתחות סרטן צוואר הרחם, הנרתיק, פי הטבעת, הפין, המעי בגס, ובמקרים נדירים מאוד – הלוע ומיתרי הקול.
אומנם מיעוט קטן ממקרי ההידבקות בנגיף מסתיימים בסרטן, אולם עם זאת נגיף הפפילומה אחראי לרוב המקרים של סרטן צוואר הרחם ברחבי העולם.

נגיף ה-HPV

נגיף ה-HPV

כמה נפוצה הפפילומה?

הפפילומה היא מחלת המין הנפוצה ביותר בעולם המערבי. תפוצתה כה גדולה עד כדי כך שמחקרים שנעשו בארה"ב הראו שבכל רגע נתון 26.8% מבני האדם בגילאים 14-59 הם נשאים של הנגיף. על פי המחקר, עד גיל 50 יידבקו 80% מהאמריקאים בלפחות סוג אחד של הנגיף. על מנת למנוע בהלה, נזכיר בשלב זה ש-90% ממקרי ההידבקות אינם מתאפיינים בשום סממן, ושכמעט כל מקרי ההידבקות מטופלים ע"י מערכת החיסון של הגוף תוך מספר חודשים.
לא נערכו מחקרים מדויקים לגבי תפוצת המחלה בישראל, אולם המספרים העצומים שבאים לידי ביטוי במחקר האמריקאי, יחד עם הידע לגבי ההדבקה המהירה בנגיף, נותן רושם טוב לגבי ההיקפים גם בארץ.

סוגים של פפילומה

עד היום התגלו כ-200 סוגים שונים של נגיף הפפילומה. הסוגים נבדלים זה מזה במבנה הגנטי של הנגיף, בתופעות הרפואיות שלהן הוא גורם, וברמת הסיכון שבהם. סוגי הנגיף ממוספרים, ומכונים עפ"י מספרם.

סוגי HPV שעלולים לגרום לסרטן:
 
בעלי הסיכון הגבוה ביותר: 16, 18, 31, 45.
בעלי סיכון גבוה: 33, 35, 39, 51, 52, 56, 58, 59.
בעלי סיכון שנחשב לגבוה, אך הסיכון טרם נקבע חד משמעית: 26, 53, 66, 68, 73, 82.
HPV 6, 11, 42, 44:
 
סוגים אלו אחראיים בדרך כלל ליבלות באיבר המין הזכרי, איבר המין הנקבי ופי הטבעת.

יבלות קונדילומה בפי הטבעת

יבלות קונדילומה בפי הטבעת

HPV 2, 7:

סוגים אלו אחראיים בדרך כלל ליבלות בעור במגוון איזורים בגוף.

יבלת

יבלת

HPV 1, 2, 4, 63:

סוגים אלו אחראיים בדרך כלל ליבלות בכפות הרגליים.

יבלות בכפות הרגליים

יבלות בכפות הרגליים

HPV 3, 10:

סוגים אלו אחראיים בדרך כלל ליבלות קטנות ושטוחות, בעיקר על הפנים.

יבלות שטוחות על מצח אדם

יבלות שטוחות על מצח אדם

HPV 6, 7, 11, 13, 16, 32:
סוגים אלו אחראיים בדרך כלל ליבלות בלוע ובמיתרי הקול.

קונדילומה בלוע

קונדילומה בלוע

בנוסף קיימים כ-15 סוגים נוספים שעלולים לגרום לתופעות נדירות מאוד כגון Epidermodysplasia verruciformis - התפתחות גידולים בקנה מידה גדול מאוד בעיקר בידיים וברגליים, בספרות מתועדים מקרים אחדים בלבד של תופעות אלו.
כיצד מאבחנים פפילומה?

במקרים שבהם התפתחה יבלת קונדילומית, יכול פעמים רבות רופא עור ומין לאבחן הידבקות בנגיף מניסיונו על סמך מבט בגידולים שהתפתחו על העור. גידולים אלו הם בדרך כלל בעלי מבנה מוכר, ונראים כגידול דמוי כרובית.

בנשים נהוג לבצע בדיקות משטח צוואר הרחם, המכונות בדיקות (PAP (Papanicolaou, בדיקות אלו מבוצעות בישראל בנשים בלבד, בקופות החולים ברחבי הארץ ונעשות ע"י לקיחת משטח מצוואר הרחם.

קיימים שני סוגי PAP - רגיל ודק, כאשר בדיקת ה-PAP הדק הוכחה כאמינה יותר, ולכן היא זו שמבוצעת במרבית קופות החולים. לפי המלצות האגודה האמריקאית לסרטן, מומלץ לנשים שנחשפו לנגיף לבצע בדיקת PAP רגיל פעם בשנה למשך שלוש שנים, או בדיקת PAP דק פעם בשנתיים.

חשוב לשים לב שבדיקת ה-PAP אינה בדיקה מוחלטת ועלולה שלא לאתר בין 40 ל-50 אחוזים ממקרי ההדבקה, ולכן חשוב לחזור על הבדיקה.

הבדיקה מבוצעת בקופות החולים ע"י רופא נשים, וכלולה בסל הבריאות עפ"י פרמטרים שונים. במידה והפרמטרים אינם מתקיימים ניתן לבצע את הבדיקה באופן פרטי במרפאות שונות בעלות של כ-200 שקלים.

בדיקה אחרת, אמינה יותר היא בדיקת ה-PCR. בדיקה זו מאפשרת זיהוי ישיר של ה-DNA של וירוס הפפילומה, ומומלצת מאוד לנשים שנמצאו כנגועות בוירוס, או שעברו טיפולים שונים. בדיקה זו אינה בסל הבריאות והיא ניתנת לביצוע במרפאות שונות בעלות משתנה של כ-650 שקלים.

לקבלת מידע נוסף ללא תשלום לגבי בדיקת PCR לאיתור וירוס הפפילומה, ניתן להשאיר פרטים באתר. 

 

יש לכם שאלה ? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא

(אפשר שם בדוי)

(לא יוצג באתר)

(חובה)

קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

208 שאלות בנושא פפילומה

 1. pcr

  היכן נית ן לבצע הבדיקה??

  שלום,
  גם במרפאתנו ואנחנו מעבירים את הדגימה למעבדה משוכללת.

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר

 2. ד״ר שלום רב ושנה טובה,
  1. כאשר ציינת כי בדיקת pcr היא האמינה ביותר ומומלצת לנשים ש״נמצאו
  נגועות״ בוירוס, האם הכוונה נמצאו נגועות בעזרת בדיקה ויזואלית אבחנתית של יבלת הקונדילומה? האם קביעה ע״פ צורת היבלת היא אינדיקציה לבדיקת pcr כשלב הבא?
  או שקיימות בדיקות נוספות שיש לבצע כדי לאמת כי אכן מדובר בוירוס הפפילומה לפני בדיקת pcr?
  2. ביצעתי במרץ 2014 בדיקת pap שהייתה תקינה, בדיקה זו בוצעה כבדיקה חוזרת כיוון שבשנת 2013 תוצאות בדיקת pap שגרתיות יצאו לא תקינות (אך בבדיקת קולפוסקופיה הכל היה תקין). השבוע בפעם הראשונה בחיי הופיעה יבלת שאובחנה ע״פ צורתה כקונדילומה, ע״י רופא הנשים שלי (הרופא נתן לי לצרוב אותה בבית ע״י condylox ). האם בעקבות הופעת היבלת עליי לבקש לבצע שוב בדיקת pap למרות שהאחרונה בוצעה לפני כחצי שנה?

  אשמח לתשובות,
  תודה רבה

  שלום,
  האם הכוונה נמצאו נגועות בעזרת בדיקה ויזואלית אבחנתית של יבלת הקונדילומה? = גם
  האם קביעה ע״פ צורת היבלת היא אינדיקציה לבדיקת pcr כשלב הבא?= לא
  או שקיימות בדיקות נוספות שיש לבצע כדי לאמת כי אכן מדובר בוירוס הפפילומה לפני בדיקת pcr?= לא
  האם עליי לבקש לבצע שוב בדיקת pap למרות שהאחרונה בוצעה לפני כחצי שנה?= פאפ מומלץ במקרה כמו שלך לעשות כל שנה.

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר

 3. היי,
  לחבר שלי יש פפילומה והוא רכש תמיסה למריחה על הנגעים באיבר מינו, הנגעים לא עברו עדיין למרות שסיים את הכמות שהמליץ הרופא. כיצד ניתן עוד להסיר את הנגעים? מהו הבדלי המחירים בין קופות החולים למרפאה פרטית? ומהו טווח הזמן לטיפול בנגעים עד להסרתם המלאה?

  שלום,
  הטיפול היעיל ביותר הוא לייזר בהכוונה באמצעות קולפוסקופ. אפשר לברר שאר פרטים במרפאה 03-6956867.

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר

 4. שלום. בערך 9 חודשים שיש לי דימום קליל מאוד לאחר קיום יחסים. פניתי לבדיקה פולוסקופיה שחזרה תקינה כך יש הדבקות בוירוס ההפפילומה.
  יש לי בן זוג קבוע כבר כמה שנים. הרופא אמר לע לחזור לבדיקה בעוד חצי שנה, האם אפשר לקיים יחסים כרגיל?
  האם הדימום הקל הוא כתוצאה מה וירוס?
  אין איזה טיפול משהו שיכול לסייע? אני ממש מבוהלת מהמצב, יש איזשהם תסמינים שיעולים להעיד על שיפור/הרעה של המצב?
  תודה רבה!!!

  שלום,
  האם אפשר לקיים יחסים כרגיל?= אם יש לך את הוירוס אזי את מדבקת ולכן קיום יחסי מין זה בשיקול שלך.
  האם הדימום הקל הוא כתוצאה מה וירוס?= ללא בדיקה אין לדעת

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר

 5. כידוע לי הוירוס מועבר ביחסי מין בלבד. מכיוון שאני מתכוונת להישאר עם בן זוגי ואני יודעת שהוא מקיים יחסי מין רק איתי אני לא בטוחה אם אני אכן צריכה להתחסן. האם אני יכולה להדבק בוירוס במצב כזה?

  שלום,
  כידוע לי הוירוס מועבר ביחסי מין בלבד. = לא רק
  מכיוון שאני מתכוונת להישאר עם בן זוגי ואני יודעת שהוא מקיים יחסי מין רק איתי אני לא בטוחה אם אני אכן צריכה להתחסן. האם אני יכולה להדבק בוירוס במצב כזה?= יש מצב

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר

 6. שלום רב!

  1. כמה זמן מרגע ההדבקות עד האפשרות לזהות את הזן צריך להמתין, (האם יש דגירה? או מינימום זמן)?
  2. תוך כמה זמן מקבלים תוצאות?
  תודה

  שלום,
  1. 24 שעות
  2. 7-16 יום

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר

 7. אשמח לדעת מתי ניתן לעשות?

  שלום,
  ניתן לברר במרפאה
  03-6956867

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר

 8. שלום. לפני שלוש חודש בערך גילו אצלי קונדילמה.עשיתי ביופסיה,קולוסקופיה ובדיקת צוואר הרחם. בפנים לא מצאו כלום. רק שניי גידולים מבחוץ על השפתים. לאחר שהורידו לי אותן. חזרתי לאחר חודש הרופא אמר לי שיכולה להיות התפרצות נוספת של זה. אכן הופיעו שניים חדשות וקטנות אומנם יותר נראות כמו כתם. אז הרופא אמר לי שזה בסדר זה לא כלום ולא צריך אפילו משחה זה לא מדבק. אני רוצה שזה יעבור זה מפריע לי ולדעת שזה באמת לא כלום ועם כן אז מה זה עם כך? ואיך אני יכולה לדעת שאין לי יותר את הוירוס הזה? כמו כן הוא נתן לי אישור לעשות את החיסון עשיתי כבר את הזריקה הראשונה האם זאת טעות כי אני לא רוצה לעשות את זה סתם ואני לא יודעת עם הבראתי הוא טוען שכן אבל עדיין זה מפריע לי כי זה נראה לעין מה אני עושה?

  שלום,
  איך אני יכולה לדעת שאין לי יותר את הוירוס הזה? = לפי בדיקת PCR ל HPV/
  האם זאת טעות? אם תוצאת ה PCR לHPV תקינה אזי את עשית בדיוק את מה שצריך לעשות

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר