• סיפור הקונדילומה של רועי

  רועי הוא בחור תל אביבי צעיר שהתמודד בהצלחה עם מקרה של קונדילומה ברמת חומרה בינונית.
  בהחלטה לא קלה הוא החליט לפתוח את סיפורו כדי לעזור לבנים ולבנות שמתמודדים עם מקרים דומים, ולהראות להם שהם לא לבד.
  להמשך הסיפור של רועי לחצו כאן

 • צור קשר

  מאות אנשים בישראל - נשים וגברים סובלים מיבלות באיבר המין מידי שנה. צרו קשר עם מרפאתו של ד"ר וקסלר בטופס מימין, והתחילו לטפל עוד היום.

  להמשך...

 • פפילומה

  פפילומה היא מחלת המין הנפוצה ביותר בעולם המערבי בימינו. נגיף הפפילומה פוגע פעם אחת לפחות בכ-80% מהאוכלוסיה, נשים וגברים כאחד, עד גיל 60.

  להמשך...

פפילומה

פפילומה היא מחלת המין הנפוצה ביותר בעולם המערבי בימינו. נגיף הפפילומה פוגע פעם אחת לפחות בכ-80% מהאוכלוסיה, נשים וגברים כאחד, עד גיל 60.

מהי פפילומה?

פפילומה – (HPV - Human Papiloma Virus) הוא שם כולל לכ-200 זנים של נגיף התוקף את האדם. מרבית הזנים של נגיף זה מועברים במהלך יחסי מין, אולם בניגוד לנגיף ה-HIV, נגיף זה אינו מועבר דרך נוזל הזרע, או חשיפה לדם נגוע, אלא מועבר דרך העור, ולכן קיום יחסי מין מוגנים, לאו דווקא יימנע הידבקות. ברוב הגדול של מקרי ההדבקה, נשא הנגיף לא יידע כלל שנדבק, לא יפתח לעולם תסמינים, והמערכת החיסונית בגופו תתגבר על הנגיף ותעלים אותו לחלוטין בתוך פרק זמן של בין חצי שנה לשנתיים ממועד ההדבקה.
במקרים בהם הנשא מפתח תסמינים, כ 1%, תסמינים אלו יהיו בדרך כלל צמיחה של גידולים קטנים (מילימטר אחד עד כמה מילימטרים) או יבלות, בצבע העור, גידולים אלו המכונים "קונדילומה" הם תוצאה של הידבקות בנגיף ושינוי גנטי שהנגיף מבצע בתאי העור, תוך הכפלת תאים אלו באופן בלתי מבוקר, עד לתוצאה הנראית לעין. הנגיף מתמקם בדרך כלל באזורים שהם לחים למחצה, ולכן גידולים אלו מופיעים בדרך כלל באברי המין החיצוניים והפנימיים [פות, שפתיים, נרתיק וצואר, פין ושק אשכים], מפשעות וגבעת הערווה, פרינאום ופי טבעת, תעלה אנלית וצינור השופכה, ישבנים וירכיים, פה ולוע, מיתרי הקול , נחירי האף ולחמית העינים.
במשך השנים נוסו שיטות שונות להסרת הנגעים - נוזלים ומשחות וקרמים, הסרה כירורגית, מחט חשמלית והקפאה בחנקן אולם השיטה היעילה ביותר היא ההסרה בלייזר בהכוונה ע"י קולפוסקופ.

היתרונות בלייזר שבידיים מיומנות אינו משאיר צלקות, ניתן לבצעו אחרי הרדמה מקומית בספריי והעידוד של מערכת החיסון לסילוק הנגיפים בזמן קצר מהרגיל - רק אחרי הטיפול בלייזר . הסיבה עדיין לא ידועה.
במקרים מועטים בהם המערכת החיסונית אינה מתגברת על הנגיף במשך שנים רבות, עלול הנגיף להביא להתפתחות סרטן ברוב האברים שהוזכרו קודם לכן- בנשים ובגברים.
אומנם מיעוט קטן ממקרי ההידבקות בנגיף מסתיימים בסרטן, אולם עם זאת נגיף הפפילומה אחראי לרוב המקרים של סרטן צוואר הרחם, סרטן פי הטבעת וסרטן הפה והלוע ברחבי העולם.

נגיף ה-HPV

נגיף ה-HPV

כמה נפוצה הפפילומה?

הפפילומה היא מחלת המין הנפוצה ביותר בעולם המערבי. תפוצתה כה גדולה עד כדי כך שמחקרים שנעשו בארה"ב הראו שבכל רגע נתון 26.8% מבני האדם בגילאים 14-59 הם נשאים של הנגיף. על פי המחקר, עד גיל 50 יידבקו 80% מהאמריקאים בלפחות סוג אחד של הנגיף. על מנת למנוע בהלה, נזכיר בשלב זה ש-90% ממקרי ההידבקות אינם מתאפיינים בשום סממן, ושכמעט כל מקרי ההידבקות מטופלים ע"י מערכת החיסון של הגוף תוך מספר חודשים.
לא נערכו מחקרים מדויקים לגבי תפוצת המחלה בישראל, אולם המספרים העצומים שבאים לידי ביטוי במחקר האמריקאי, יחד עם הידע לגבי ההדבקה המהירה בנגיף, נותן רושם טוב לגבי ההיקפים גם בארץ.

סוגים של פפילומה

עד היום התגלו כ-200 סוגים שונים של נגיף הפפילומה. הסוגים נבדלים זה מזה במבנה הגנטי של הנגיף, בתופעות הרפואיות שלהן הוא גורם, וברמת הסיכון שבהם. סוגי הנגיף ממוספרים, ומכונים עפ"י מספרם.

כעיקרון כל נגיפי הפפילומה עלולים לגרום לסרטן אך רובם של הנגיפים יגרמו לזאת במקרים נדירים ולכן הם קרויים בעלי סיכון נמוך להתפתחות סרטן. מעט מהזנים יגרמו לסרטן בשכיחות גבוהה יותר ולכן יקראו בעלי סיכון גבוה להתפתחות סרטן.

סוגי HPV שעלולים לגרום לסרטן:
בעלי הסיכון הגבוה ביותר: 16, 18, 31, 45.
בעלי סיכון גבוה: 33, 35, 39, 51, 52, 56, 58, 59.
בעלי סיכון שנחשב לגבוה, אך הסיכון טרם נקבע חד משמעית: 26, 53, 66, 68, 73, 82.
HPV 6, 11, 42, 44:
סוגים אלו אחראיים בדרך כלל ליבלות באיבר המין הזכרי, איבר המין הנקבי ופי הטבעת.

יבלות קונדילומה בפי הטבעת

יבלות קונדילומה בפי הטבעת

HPV 2, 7:

סוגים אלו אחראיים בדרך כלל ליבלות בעור במגוון איזורים בגוף.

יבלת

יבלת

HPV 1, 2, 4, 63:

סוגים אלו אחראיים בדרך כלל ליבלות בכפות הרגליים.

יבלות בכפות הרגליים

יבלות בכפות הרגליים

HPV 3, 10:

סוגים אלו אחראיים בדרך כלל ליבלות קטנות ושטוחות, בעיקר על הפנים.

יבלות שטוחות על מצח אדם

יבלות שטוחות על מצח אדם

HPV 6, 7, 11, 13, 16, 32:
סוגים אלו אחראיים בדרך כלל ליבלות בלוע ובמיתרי הקול.

קונדילומה בלוע

קונדילומה בלוע

בנוסף קיימים כ-15 סוגים נוספים שעלולים לגרום לתופעות נדירות מאוד כגון Epidermodysplasia verruciformis - התפתחות גידולים בקנה מידה גדול מאוד בעיקר בידיים וברגליים, בספרות מתועדים מקרים אחדים בלבד של תופעות אלו.
כיצד מאבחנים פפילומה?

במקרים שבהם התפתחה יבלת קונדילומטוטית, יכול לפעמים הרופא המיומן לאבחן זאת מניסיונו על סמך מבט בגידולים שהתפתחו על העור. גידולים אלו הם בדרך כלל בעלי מבנה מוכר, ונראים כגידול דמוי כרובית. אולם במקרים רבים לגדולי הקונדילומה אין את המראה האופייני כל כך ולכן יש להיעזר בקולפוסקופ [סוג של מיקרוסקופ] ובצביעה מיוחדת. בכל מקרה לאחר הסרת הגדולים יש לשלוח אותם למעבדה היסטולוגית [ביופסיה] על מנת שיאשרו את האבחנה של קונדילומה ושישללו סרטן או טרום סרטן.

בנשים נהוג לבצע בדיקות משטח צוואר הרחם, המכונות בדיקות (PAP (Papanicolaou, המבוצעות אצל כל רופאי הנשים ובקופות החולים ברחבי הארץ.

קיימים שני סוגי PAP - רגיל ודק, כאשר בדיקת ה-PAP הדק הוכחה כאמינה יותר, ולכן היא זו שמבוצעת במרבית קופות החולים. לפי המלצות האגודה האמריקאית לסרטן, מומלץ לנשים שנחשפו לנגיף לבצע בדיקת PAP רגיל פעם בשנה למשך שלוש שנים, או בדיקת PAP דק פעם בשנתיים.

חשוב לשים לב שבדיקת ה-PAP אינה מיועדת לגלוי קונדילומה או הדבקות בנגיף הפפילומה אלא מיועדת לאיתור מוקדם של סרטן צואר הרחם או מצב טרום סרטן.

הבדיקה מבוצעת ע"י רופא נשים, וכלולה בסל הבריאות עפ"י פרמטרים שונים. במידה והפרמטרים אינם מתקיימים ניתן לבצע את הבדיקה באופן פרטי במרפאות שונות בעלות של כ-200-300 שקלים.

לאחר הסרת גדולי קונדילומה מפי הטבעת מומלץ לקחת בדיקת פאפ דק מפי הטבעת אצל נשים ואצל גברים.

בדיקה אחרת, המיועדת לגלוי הדבקות בגיף ה HPV היא בדיקת ה-PCR. בדיקה זו מאפשרת זיהוי ישיר של ה-DNA של וירוס הפפילומה, ומומלצת מאוד לנשים שנמצאו כנגועות בוירוס, או שעברו טיפולים שונים. בדיקה זו אינה בסל הבריאות והיא ניתנת לביצוע במרפאות שונות בעלות משתנה של כ-800 שקלים.

לקבלת מידע נוסף ללא תשלום לגבי בדיקת PCR לאיתור וירוס הפפילומה, ניתן להשאיר פרטים באתר.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא

(אפשר שם בדוי)

(לא יוצג באתר)

(חובה)

קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

411 שאלות בנושא פפילומה

 1. אני אחרי קוניזציה בצוואר הרחם cin2-3
  הדימום הסתיים אבל יש לי הרבה הפרשות צהובות
  מה זה אומר ?
  ואיך מטפלים ?

  שלום,
  זהו מצב תקין. תמשיכי במעקב הרופא המטפל.

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר

 2. שלום רב,

  בעקבות תוצאות בדיקת פאפ , ASCUS שהתקבלו, הופנתי לביצוע בדיקת קולפוסקופיה.
  ביצעתי את הבדיקה ונאמר לי שהבדhקה תקינה ולא נמצא ממצא חריג. בנוסף, הרופא לקח בדיקה של וירוסים.
  טרם הבדיקה ציינתי בפני הרופא שאני עם פיטריhה בנרתיק ומקבלת טיפול דרך הפה ומשחה, בעקבות הפיטרייה, במטרה לוודא שהטיפול או קיום הפיטרייה לא משפיעים על תוצאות הקולפוסקופיה. נאמר לי שאין זה מפריע.
  אם זאת, לא ציינתי בפני הרופא שאני בדיוק סיימתי יום טרם ביצוע הקולפוסקופיה טיפול אנטיביוטי של שבוע ימים בזינט עקב דלקת בדרכי השתן.
  שאלתי היא האם שימוש באנטיביוטיקה סמוך לקיום הקולפוסקופיה משפיע או עלול להשפיע על תוצאות הבדיקה?
  אם כן, מתי מומלץ לחזור שנית על הבדיקה?
  תודה מראש.

  שלום,
  האם שימוש באנטיביוטיקה סמוך לקיום הקולפוסקופיה משפיע או עלול להשפיע על תוצאות הבדיקה?= לא
  אם כן, מתי מומלץ לחזור שנית על הבדיקה?= לשיקול הרופא כולל לקיחת ביופסיה

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר
  03-6956867

 3. שלום רב,

  תודה רבה על התייחסותך המהירה.
  לא כל כך הבנתי את כוונתך ל"שיקול הרופא כולל לקיחת ביופסיה".
  הרופא אמר שהוא אינו רואה משהו חריג בבדיקה וכי אין צורך בלקיחת ביופסיה….
  בנוסף, רציתי לשאול…בבדיקת פאפ מלפני שנה וחצי התשובה היתה

  inflammation with no evidebce of dysplasia

  נאמר לי אז שהבדיקה תקינה. אם זאת, אני מבינה שהמילה הראשונה פירושה דלקת. מה זה בדיוק אומר? אז לא נאמר לי שיש לי דלקת. כמו כן לא קיבלתי טיפול בנושא.

  יש מצב שאותה דלקת שנצפתה לפני שנה וחצי שלא טופלה, התפתחה לתוצאות הנוכחיות שקיבלתי ,ASCUS?

  האם יתכן שהטיפול האנטיביוטי שקיבלתי לדרכי השתן יטפל גם בדלקת שנראתה בצוואר הרחם לפני שנה וחצי?

  תודה רבה מראש
  ושבת שלום

  שלום,
  הרופא אמר שהוא אינו רואה משהו חריג בבדיקה וכי אין צורך בלקיחת ביופסיה….
  ===על פי נסיוני והספרות הרפואית יש לקחת דגימת צואר במקרי ASCUS כולל דגמה נפרדת מתעלת צואר הרחם.
  inflammation with no evidebce of dysplasia
  נאמר לי אז שהבדיקה תקינה. אם זאת, אני מבינה שהמילה הראשונה פירושה דלקת. מה זה בדיוק אומר? = זו דלקת לא ספציפית, המחייבת ברור הלאה.
  יש מצב שאותה דלקת שנצפתה לפני שנה וחצי שלא טופלה, התפתחה לתוצאות הנוכחיות שקיבלתי ,ASCUS?= אפשרי
  האם יתכן שהטיפול האנטיביוטי שקיבלתי לדרכי השתן יטפל גם בדלקת שנראתה בצוואר הרחם לפני שנה וחצי?= אין לדעת ללא בדיקה

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר
  03-6956867

 4. האם גבר יכול להגיע למצב של תאים סרטניים עצם זה שחלה בנגיף הפפילומה?

  שלום,
  כן.

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר

 5. האם סרטן צוואר הרחם יכול להופיע אצל בתולות?
  אני בת 22 מאוננת ע״י גירוי הדגדגן ואני בתולה, יש לי שחלות פוליציסטיות ואני מטופלת בגלולות מגיל 16 אנדרוקור ודיאנה ביחד, ולאחרונה נוטלת רק דיאנה בהתייעצות עם רופאת נשים. בשנה האחרונה מופיעים לי באופן לא קבוע כאבי התכווצות הרחם שלא היו, ההרגשה היא כמו כאבי מחזור ישר לאחר שאני גומרת מהאוננות, ומידי פעם יש קצת דם בהיר על הנייר אבל זה מפסיק בדרך כלל ישר לאחר מכן.. (זה קורה בדרך כלל בימים שלאחר והסת או לפניה) האם אני צריכה לדאוג מסרטן צוואר הרחם אם אני בתולה? או שזה יכול להיות בגלל השחלות הפוליציסטיות או שימוש ממושך בגלולות?
  בנוסף בחודשיים האחרונים הוסת התארכה לי ביום אחד נוסף .. סה״כ 5-6 ימים. אשמח לעזרה דואגת מאוד.

  שלום,
  אין קשר לסרטן צואר הרחם. לא ברורה סיבת הכאבים והדימום.

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר

 6. אובחן אצלי לפני כמה שבועות וירוס הפפילומה מס. 82…אמורה לחזור על הבדיקה בעוד חצי שנה כדי לבדוק היעלמות הוירוס לאחר שנתיים של תוצאות לא טובות. במידה ואני מפסיקה לעשן היום, תוך חצי השנה התוצאה יכולה להשתפר? תודה מראש, מיכל

  שלום,
  תוך חצי השנה התוצאה יכולה להשתפר? = אפשרי

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר

 7. שלום
  לפני כשנה התגלה לי CIN3 ברחם בעקבות הפפילומה, בגיל 23. בערך באותה תקופה (קצת לפני/אחרי) הופיעה לי שינוי בעור על הבטן התחתונה והאגן וכלפי מטה, כמו פריחה עדינה נקודות קטנות שמזכירות מאוד את הקונדילומה רק בקטן (הייתה לי גם קונדילומה יחד עם הוירוס). ייתכן ש"הפריחה" הזאת, שעדיין לא עברה לי גם אחרי שנה, היא בעצם סימפטום של הפפילומה? רופאי עור לא אבחנו גם לאחר ביופסיה שום מחלת עור. יש רופא מכל תחום שהוא שיכול לתת תשובה???

  שלום,
  היא בעצם סימפטום של הפפילומה?= אפשרי
  יש רופא מכל תחום שהוא שיכול לתת תשובה???= תוכלי לפנות למרפאתנו.

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר
  03-6956867

 8. הבדיקת קולפוסקופיה נימצאו hpv זנים 42 44 45 89.
  האם יש מה לעשות
  האם צריך להמשיך ולהדוק בדיקות יותר מהימנות

  שלום,
  האם נערכה קולפוסקופיה לכל אברי המין, פי הטבעת, הפה , הלוע, האף והעינים?

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר
  03-6956867

 9. עברתי לפני כמה חודשים ניתוח קוניזציה להסרת תאים טרום סרטניים CIN1-2. מאז אני חוששת לפתח יחסים זוגיים. מפחדת להדביק או להדבק שוב בעצמי..
  יש הוראות מיוחדות למי שידוע שיש לו את הוירוס (חוץ ממעקב)?

  תודה

  שלום,
  יש הוראות מיוחדות למי שידוע שיש לו את הוירוס (חוץ ממעקב)?= מה תוצאות בדיקת ה PCR ל HPV?

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר
  03-6956867

 10. שלום. בתי בת ה- 15 חוסנה בשנת הלימודים החולפת פעמיים. המחזור שלה מאוד לא סדיר. ב-8 החודשים האחרונים קיבלה את המחזור פעם אחת אחרי 3 חודשים, בפעם שאחריה אחרי 40 יום, אח"כ אחרי 45 יום וכעת עברו 48 יום ועוד לא קיבלה. גם קודם לא היה סדיר אבל ייחסתי זאת לשנים הראשונות של המחזור (שהתחיל אצלה בגיל 12 או 12 וחצי). האם זו יכולה להיות תופעת לוואי של החיסון?

  שלום,
  לא.

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר

 11. אובחנתי עם הוירוס
  התחלתי טיפול
  מעוניינת לבדוק

  שלום,
  תוכלי לתאם בטלפון 03-6956867

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר