• סיפור הקונדילומה של רועי

  רועי הוא בחור תל אביבי צעיר שהתמודד בהצלחה עם מקרה של קונדילומה ברמת חומרה בינונית.
  בהחלטה לא קלה הוא החליט לפתוח את סיפורו כדי לעזור לבנים ולבנות שמתמודדים עם מקרים דומים, ולהראות להם שהם לא לבד.
  להמשך הסיפור של רועי לחצו כאן

 • צור קשר

  מאות אנשים בישראל - נשים וגברים סובלים מיבלות באיבר המין מידי שנה. צרו קשר עם מרפאתו של ד"ר וקסלר בטופס מימין, והתחילו לטפל עוד היום.

  להמשך...

 • פפילומה

  פפילומה היא מחלת המין הנפוצה ביותר בעולם המערבי בימינו. נגיף הפפילומה פוגע פעם אחת לפחות בכ-80% מהאוכלוסיה, נשים וגברים כאחד, עד גיל 60.

  להמשך...

קונדילומה

מהי קונדילומה?

קונדילומה, או יבלות באיבר המין, היא גידול בעור המופיע לאחר חשיפה לוירוס הפפילומה, ה-HPV. היבלות מופיעות רק ב-10% ממקרי החשיפה לוירוס, ולכן אדם שאין לו יבלות אלו, אינו בהכרח נקי מהוירוס.
הקונדילומה מופיעה בדרך כלל כגידול קטן בעור בגודל שבין מילימטר אחד לכמה מילימטרים והוא בדרך כלל בעל מבנה ומרקם של כרובית. לעיתים מופיע יותר מגידול אחד. הגידולים מופיעים בדרך כלל בחלק החיצוני או הפנימי של איברי המין ובחלקו החיצוני או הפנימי של פי הטבעת.
הקונדילומה מאובחנת בדרך כלל כתוצאה מפניה של החולה לרופא בתלונה ש"משהו צמח לי על איבר המין" או "משהו צמח לי בפי הטבעת". התופעה נפוצה מאוד בישראל ובעולם, והרופאים מכירים אותה היטב ואת דרכי ההתמודדות איתה.

כיצד מאבחנים קונדילומה?

במקרים שבהם התפתחה יבלת קונדילומית, יכול פעמים רבות רופא עור ומין לאבחן הידבקות בוירוס מניסיונו על סמך מבט בגידולים שהתפתחו על העור. גידולים אלו הם בדרך כלל בעלי מבנה מוכר, ונראים כגידול דמוי כרובית, או כגידול דמוי גבעול.

תופעה מעניינת המסייעת באיבחון היא שגידולי קונדילומה נוטים להפוך ללבנים כאשר באים במגע עם חומצה אצטית, ולכן ניתן לעשות שימוש בחומר זה כדי לסייע באיבחון. באיזור הפות שיטה זו היא פחות מומלצת משום שזיהומים שונים באיזור זה מגיבים בצורה דומה והופכים גם הם ללבנים, ולכן יעילות השיטה היא נמוכה יותר.

בנשים נהוג לבצע בדיקות משטח צוואר הרחם, המכונות בדיקות (PAP (Papanicolaou, בדיקות אלו מבוצעות בישראל בנשים בלבד, בקופות החולים ברחבי הארץ ונעשות ע"י לקיחת משטח מצוואר הרחם.

קיימים שני סוגי PAP - רגיל ודק, כאשר בדיקת ה-PAP הדק הוכחה כאמינה יותר, ולכן היא זו שמבוצעת במרבית קופות החולים. לפי המלצות האגודה האמריקאית לסרטן, מומלץ לנשים שנחשפו לוירוס לבצע בדיקת PAP רגיל פעם בשנה למשך שלוש שנים, או בדיקת PAP דק פעם בשנתיים.

חשוב לשים לב שבדיקת ה-PAP אינה בדיקה יעודית להדבקה בנגיף הפפילומה. מטרתה היא לאתר מצבים סרטניים או טרום סרטניים בצואר הרחם.

הבדיקה מבוצעת בקופות החולים ע"י רופא נשים, וכלולה בסל הבריאות עפ"י פרמטרים שונים. במידה והפרמטרים אינם מתקיימים ניתן לבצע את הבדיקה באופן פרטי במרפאות שונות בעלות של כ-200 - 300 שקלים.

בדיקה אחרת, אמינה יותר היא בדיקת ה-PCR. בדיקה זו מאפשרת זיהוי ישיר של ה-DNA של וירוס הפפילומה, ומומלצת מאוד לנשים שנמצאו כנגועות בוירוס, או שעברו טיפולים שונים. בדיקה זו אינה בסל הבריאות והיא ניתנת לביצוע במרפאות שונות בעלות משתנה של כ-800 שקלים.

לקבלת מידע נוסף ללא תשלום לגבי בדיקת PCR לאיתור וירוס הפפילומה, ניתן להשאיר פרטים באתר.

skin_hpv1

קונדילומה

איך נדבקים בקונדילומה?

וירוס הפפילומה הוא וירוס שמתאכסן בתאי עור, וככזה הוא מועבר על ידי מגע של תאי עור נגועים בתאי עור שאינם נגועים. במילים אחרות, כל חיכוך של עור נגוע, גם אם אינו מתאפיין בגידולי הקונדנילומה, עם עור שאינו נגוע עשוי להסתיים בהדבקה.
אופן הדבקה מהיר זה מביא לכך שההתגוננות מפני הידבקות בוירוס באמצעות הקפדה על מין מוגן, בדרך כלל אינה מספיקה, שכן יחסי מין, גם אם מוגנים, כוללים בדרך כלל חיכוך ישיר של איברי המין, בעיקר בשלבים המקדימים לחדירה. בנוסף, מגע של גבר נגוע באיבר מינו, ולאחר מכן מגע באיבר המין של בת זוגו, או בפי הטבעת שלה, ללא חיטוי היד, עשוי אף הוא להסתיים בהדבקה.
חשוב לציין שההדבקה היא מהירה מאוד, ובאחוזים גבוהים מאוד – מחקרים הראו שכ-50% מכל מצב של חיכוך עור נגוע בעור לא נגוע יסתיים בהדבקה. עובדה זו הביאה לכך שוירוס הפפילומה, ומחלת הקונדילומה הפכו למחלת המין הנפוצה ביותר בעולם המערבי, בה נדבקים מליוני בני אדם בכל שנה.

חשוב לציין שהידבקות בסוג אחד של הוירוס, מתוך כמאתיים סוגים שקיימים בעולם, אינו מונע הידבקות בסוג אחר. עם זאת, ברוב המקרים המערכת החיסונית של אדם שנדבק מצליחה להתגבר על הוירוס בתוך כשנה – שנתיים. אחרי המחלה האדם לא מפתח חיסון טבעי מפני הידבקות מחודשת ולכן המציאו את החיסון כנגדה.

skin_hpv2

קונדילומה של העור

כמה נפוצה הפפילומה?

הפפילומה היא מחלת המין הנפוצה ביותר בעולם המערבי. תפוצתה כה גדולה עד כדי כך שמחקרים שנעשו בארה"ב הראו שבכל רגע נתון 26.8% מבני האדם בגילאים 14-59 הם נשאים של הוירוס. על פי המחקר, עד גיל 50 יידבקו 80% מהאמריקאים בלפחות סוג אחד של הוירוס. על מנת למנוע בהלה, נזכיר בשלב זה ש-99% ממקרי ההידבקות אינם מתאפיינים בשום סממן, ושכמעט כל מקרי ההידבקות מטופלים ע"י מערכת החיסון של הגוף תוך מספר חודשים.
לא נערכו מחקרים מדויקים לגבי תפוצת המחלה בישראל, אולם המספרים העצומים שבאים לידי ביטוי במחקר האמריקאי, יחד עם הידע לגבי ההדבקה המהירה בוירוס, נותן רושם טוב לגבי ההיקפים גם בארץ.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא

(אפשר שם בדוי)

(לא יוצג באתר)

(חובה)

קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

503 שאלות בנושא קונדילומה

 1. שלום
  אני יוצאת עם הבן זוג שלי כבר 5 שנים ולפני כחצי שנה נדבקתי בקונדילומה.
  אם חמש שנים לא היה לי את זה (וגם באף שלב בחיים) האם זה אומר שיכול להיות שהבן זוג שלי היה עם מישהי אחרת (בגד בי) וככה נדבק ממישהי אחרת והדביק אותי ? (כי אני יודעת בוודאות שזה לא בא ממני כי לא הייתי עם אף גבר אחר).
  אשמח לתשובה
  תודה רבה

 2. גם לי וגם לפרטנר שלי יש קונדילמות, מהו ההשלכות של מין לא מוגן עבורנו ? האם יצוצו לנו עוד יבלות ? האם יתפשטו לאיזורים שונים ? מהן ההשלכות של מין אוראלי ? האם עלולות לצוץ יבלות בפה עקב מין אוראלי או שהנגיף התפרץ ולא ימשיך להתרבות ככה או ככה? במקרה של קונדילמות בפה, האם גם נשיקה מדבקת ?
  האם הקונדילומה יכולה להתפשט על עוד איזורים בגוף מהמגבת האישית שלי ? האם יש אמצעים שעלי לנקוט למניעת התפשטות היבלות ? האם יש משהו שאפשר לעשות על מנת לשפר את המצב או כדי לזרז את ההחלמה ? מהו זמן ההחלמה הממוצע ללא התערבות חיצונית ?
  אשמח מאד לתשובות, תודה רבה ויום נפלא.

 3. שלום הבחנתי שיש לי קנדילומה/פילו מה בדרגה 3 ב10 אני עושה ניתוח בצוואר הרכם להסיר את זה, לא מזמן קיימתי יחסי מים עם חבר חדש ללא הגנה האים הוא עכשיו גם נגוע במחלה?