• סיפור הקונדילומה של רועי

  רועי הוא בחור תל אביבי צעיר שהתמודד בהצלחה עם מקרה של קונדילומה ברמת חומרה בינונית.
  בהחלטה לא קלה הוא החליט לפתוח את סיפורו כדי לעזור לבנים ולבנות שמתמודדים עם מקרים דומים, ולהראות להם שהם לא לבד.
  להמשך הסיפור של רועי לחצו כאן

 • צור קשר

  מאות אנשים בישראל - נשים וגברים סובלים מיבלות באיבר המין מידי שנה. צרו קשר עם מרפאתו של ד"ר וקסלר בטופס מימין, והתחילו לטפל עוד היום.

  להמשך...

 • פפילומה

  פפילומה היא מחלת המין הנפוצה ביותר בעולם המערבי בימינו. נגיף הפפילומה פוגע פעם אחת לפחות בכ-80% מהאוכלוסיה, נשים וגברים כאחד, עד גיל 60.

  להמשך...

פפילומה

פפילומה היא מחלת המין הנפוצה ביותר בעולם המערבי בימינו. נגיף הפפילומה פוגע פעם אחת לפחות בכ-80% מהאוכלוסיה, נשים וגברים כאחד, עד גיל 60.

מהי פפילומה?

פפילומה – (HPV – Human Papiloma Virus) הוא שם כולל לכ-200 זנים של נגיף התוקף את האדם. מרבית הזנים של נגיף זה מועברים במהלך יחסי מין, אולם בניגוד לנגיף ה-HIV, נגיף זה אינו מועבר דרך נוזל הזרע, או חשיפה לדם נגוע, אלא מועבר דרך העור, ולכן קיום יחסי מין מוגנים, לאו דווקא יימנע הידבקות. ברוב הגדול של מקרי ההדבקה, נשא הנגיף לא יידע כלל שנדבק, לא יפתח לעולם תסמינים, והמערכת החיסונית בגופו תתגבר על הנגיף ותעלים אותו לחלוטין בתוך פרק זמן של בין חצי שנה לשנתיים ממועד ההדבקה.
במקרים בהם הנשא מפתח תסמינים, כ 1%, תסמינים אלו יהיו בדרך כלל צמיחה של גידולים קטנים (מילימטר אחד עד כמה מילימטרים) או יבלות, בצבע העור, גידולים אלו המכונים "קונדילומה" הם תוצאה של הידבקות בנגיף ושינוי גנטי שהנגיף מבצע בתאי העור, תוך הכפלת תאים אלו באופן בלתי מבוקר, עד לתוצאה הנראית לעין. הנגיף מתמקם בדרך כלל באזורים שהם לחים למחצה, ולכן גידולים אלו מופיעים בדרך כלל באברי המין החיצוניים והפנימיים [פות, שפתיים, נרתיק וצואר, פין ושק אשכים], מפשעות וגבעת הערווה, פרינאום ופי טבעת, תעלה אנלית וצינור השופכה, ישבנים וירכיים, פה ולוע, מיתרי הקול , נחירי האף ולחמית העינים.
במשך השנים נוסו שיטות שונות להסרת הנגעים – נוזלים ומשחות וקרמים, הסרה כירורגית, מחט חשמלית והקפאה בחנקן אולם השיטה היעילה ביותר היא ההסרה בלייזר בהכוונה ע"י קולפוסקופ.

היתרונות בלייזר שבידיים מיומנות אינו משאיר צלקות, ניתן לבצעו אחרי הרדמה מקומית בספריי והעידוד של מערכת החיסון לסילוק הנגיפים בזמן קצר מהרגיל – רק אחרי הטיפול בלייזר . הסיבה עדיין לא ידועה.
במקרים מועטים בהם המערכת החיסונית אינה מתגברת על הנגיף במשך שנים רבות, עלול הנגיף להביא להתפתחות סרטן ברוב האברים שהוזכרו קודם לכן- בנשים ובגברים.
אומנם מיעוט קטן ממקרי ההידבקות בנגיף מסתיימים בסרטן, אולם עם זאת נגיף הפפילומה אחראי לרוב המקרים של סרטן צוואר הרחם, סרטן פי הטבעת וסרטן הפה והלוע ברחבי העולם.

נגיף ה-HPV

נגיף ה-HPV

כמה נפוצה הפפילומה?

הפפילומה היא מחלת המין הנפוצה ביותר בעולם המערבי. תפוצתה כה גדולה עד כדי כך שמחקרים שנעשו בארה"ב הראו שבכל רגע נתון 26.8% מבני האדם בגילאים 14-59 הם נשאים של הנגיף. על פי המחקר, עד גיל 50 יידבקו 80% מהאמריקאים בלפחות סוג אחד של הנגיף. על מנת למנוע בהלה, נזכיר בשלב זה ש-90% ממקרי ההידבקות אינם מתאפיינים בשום סממן, ושכמעט כל מקרי ההידבקות מטופלים ע"י מערכת החיסון של הגוף תוך מספר חודשים.
לא נערכו מחקרים מדויקים לגבי תפוצת המחלה בישראל, אולם המספרים העצומים שבאים לידי ביטוי במחקר האמריקאי, יחד עם הידע לגבי ההדבקה המהירה בנגיף, נותן רושם טוב לגבי ההיקפים גם בארץ.

סוגים של פפילומה

עד היום התגלו כ-200 סוגים שונים של נגיף הפפילומה. הסוגים נבדלים זה מזה במבנה הגנטי של הנגיף, בתופעות הרפואיות שלהן הוא גורם, וברמת הסיכון שבהם. סוגי הנגיף ממוספרים, ומכונים עפ"י מספרם.

כעיקרון כל נגיפי הפפילומה עלולים לגרום לסרטן אך רובם של הנגיפים יגרמו לזאת במקרים נדירים ולכן הם קרויים בעלי סיכון נמוך להתפתחות סרטן. מעט מהזנים יגרמו לסרטן בשכיחות גבוהה יותר ולכן יקראו בעלי סיכון גבוה להתפתחות סרטן.

סוגי HPV שעלולים לגרום לסרטן:
בעלי הסיכון הגבוה ביותר: 16, 18, 31, 45.
בעלי סיכון גבוה: 33, 35, 39, 51, 52, 56, 58, 59.
בעלי סיכון שנחשב לגבוה, אך הסיכון טרם נקבע חד משמעית: 26, 53, 66, 68, 73, 82.
HPV 6, 11, 42, 44:
סוגים אלו אחראיים בדרך כלל ליבלות באיבר המין הזכרי, איבר המין הנקבי ופי הטבעת.

יבלות קונדילומה בפי הטבעת

יבלות קונדילומה בפי הטבעת

HPV 2, 7:

סוגים אלו אחראיים בדרך כלל ליבלות בעור במגוון איזורים בגוף.

יבלת

יבלת

HPV 1, 2, 4, 63:

סוגים אלו אחראיים בדרך כלל ליבלות בכפות הרגליים.

יבלות בכפות הרגליים

יבלות בכפות הרגליים

HPV 3, 10:

סוגים אלו אחראיים בדרך כלל ליבלות קטנות ושטוחות, בעיקר על הפנים.

יבלות שטוחות על מצח אדם

יבלות שטוחות על מצח אדם

HPV 6, 7, 11, 13, 16, 32:
סוגים אלו אחראיים בדרך כלל ליבלות בלוע ובמיתרי הקול.
קונדילומה בלוע

קונדילומה בלוע

בנוסף קיימים כ-15 סוגים נוספים שעלולים לגרום לתופעות נדירות מאוד כגון Epidermodysplasia verruciformis – התפתחות גידולים בקנה מידה גדול מאוד בעיקר בידיים וברגליים, בספרות מתועדים מקרים אחדים בלבד של תופעות אלו.
כיצד מאבחנים פפילומה?

במקרים שבהם התפתחה יבלת קונדילומטוטית, יכול לפעמים הרופא המיומן לאבחן זאת מניסיונו על סמך מבט בגידולים שהתפתחו על העור. גידולים אלו הם בדרך כלל בעלי מבנה מוכר, ונראים כגידול דמוי כרובית. אולם במקרים רבים לגדולי הקונדילומה אין את המראה האופייני כל כך ולכן יש להיעזר בקולפוסקופ [סוג של מיקרוסקופ] ובצביעה מיוחדת. בכל מקרה לאחר הסרת הגדולים יש לשלוח אותם למעבדה היסטולוגית [ביופסיה] על מנת שיאשרו את האבחנה של קונדילומה ושישללו סרטן או טרום סרטן.

בנשים נהוג לבצע בדיקות משטח צוואר הרחם, המכונות בדיקות (PAP (Papanicolaou, המבוצעות אצל כל רופאי הנשים ובקופות החולים ברחבי הארץ.

קיימים שני סוגי PAP – רגיל ודק, כאשר בדיקת ה-PAP הדק הוכחה כאמינה יותר, ולכן היא זו שמבוצעת במרבית קופות החולים. לפי המלצות האגודה האמריקאית לסרטן, מומלץ לנשים שנחשפו לנגיף לבצע בדיקת PAP רגיל פעם בשנה למשך שלוש שנים, או בדיקת PAP דק פעם בשנתיים.

חשוב לשים לב שבדיקת ה-PAP אינה מיועדת לגלוי קונדילומה או הדבקות בנגיף הפפילומה אלא מיועדת לאיתור מוקדם של סרטן צואר הרחם או מצב טרום סרטן.

הבדיקה מבוצעת ע"י רופא נשים, וכלולה בסל הבריאות עפ"י פרמטרים שונים. במידה והפרמטרים אינם מתקיימים ניתן לבצע את הבדיקה באופן פרטי במרפאות שונות בעלות של כ-200-300 שקלים.

לאחר הסרת גדולי קונדילומה מפי הטבעת מומלץ לקחת בדיקת פאפ דק מפי הטבעת אצל נשים ואצל גברים.

בדיקה אחרת, המיועדת לגלוי הדבקות בגיף ה HPV היא בדיקת ה-PCR. בדיקה זו מאפשרת זיהוי ישיר של ה-DNA של וירוס הפפילומה, ומומלצת מאוד לנשים שנמצאו כנגועות בוירוס, או שעברו טיפולים שונים. בדיקה זו אינה בסל הבריאות והיא ניתנת לביצוע במרפאות שונות בעלות משתנה של כ-800 שקלים.

לקבלת מידע נוסף ללא תשלום לגבי בדיקת PCR לאיתור וירוס הפפילומה, ניתן להשאיר פרטים באתר.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא

(אפשר שם בדוי)

(לא יוצג באתר)

(חובה)

קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

617 שאלות בנושא פפילומה

 1. שלום, לאחרונה אובחנתי כנשאית וירוס הפפילומה.
  אני ובן זוגי למעלה מעשור יחד (מגיל 15) וחשוב לציין שמעולם לא קיימנו יחסי מין או מגע מיני עם בני זוג אחרים.אף פעם. כיצד יכול להיות שנדבקתי? חשוב לציין שאני אחרי לידה אז אולי דרך המכשור בבית החולים..?

  שלום,
  אכן יתכן שנדבקת ממכשירים.

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר

 2. היי, אני בת 25 ויצאו לי יבלות במפשעה. עשיתי בדיקת פאפ ויצאתי חיובית לנגיפים עם סיכון גבוה (31,45). אני מאוד חוששת ורוצה לדעת אם זה יכול לעבור או אם יש טיפול ועד כמה זה מסוכן?

  שלום,
  אני מאוד חוששת ורוצה לדעת אם זה יכול לעבור או אם יש טיפול ועד כמה זה מסוכן?= הטיפול הכי יעיל ליבלות הוא טיפול בלייזר בהכוונת קולפוסקופ.

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר
  03-6956867

 3. אפשר לכל אינפורמציה על הנושא, בהתייחס לתוצאות הבדיקה שלי
  תודה לילך
  0542487395

  שלום,
  מה תוצאות הבדיקה שלך?

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר
  036956867

 4. Hpv pcr הגיב:

  שלום, עשיתי ביופסיה בעקבות פאפס לא תקין ויצא לי בבדיקה את התוצאה הבאה:
  HPV PCR
  Type: 68, 40
  Type: 54

  אשמח למעט פרטים

  שלום,
  מדובר בזנים בסיכון גבוה ובסיכון נמוך להתפתחות ממאירות.

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר
  03-6956867

 5. נגיף phv16 הגיב:

  היי נדבקתי בנגיף הפפילומה מזן 16, האם איי פעם אני אוכל לקיים יחסי מין מבלי לחשוש להדביק את הפרטנר? או שזה לא עובר לעולם? כל שנה אני אצטרך לעשות קולוסטרופיה? אם הפרטנר יעשה את החיסון מה יהיה אחוז ההידבקות שלו? איך בודקים את נוכחות הנגיף אצל גברים?
  תודה מראש

  שלום,
  האם איי פעם אני אוכל לקיים יחסי מין מבלי לחשוש להדביק את הפרטנר? = כן אחרי שהנגיף יחוסל עי מערכת החיסון שלך.
  אם הפרטנר יעשה את החיסון מה יהיה אחוז ההידבקות שלו? = תלוי אם הוא נושא כעת את הנגיפים או לא
  איך בודקים את נוכחות הנגיף אצל גברים?= בבדיקת HPV PCR

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר
  03-6956867

 6. קונדילומה הגיב:

  לפני כ-4 שנים נדבקתי הפפילומה, גיליתי את זה בגלל קונדילומה בפתח הנרתיק, הקונדילומה הייתה זעירה ממש וגם נעלמה והחלימה מעצבמה תוך מספר שבועות.
  מאז לא הופיעו לי עוד קונדילומות, קיבלתי את החיסון של הפפילומה ואני הולכת לבדיקות כל פעם שיש חשש לקונדילומה וזה נשאר בגדר החשש כי אני לא גדלה לי שוב מאז לפני 4 שנים.
  רציתי לשאול-
  1- האם זה אפשר שהגוף נקי מהווירוס ואני לא נשאית?
  2- הדבקת בני זוג, מתי הווירוס מדבק? הרם רק בזמן שיש קונדילומה או גם כמו במצבי שאני נקייה מזה אני עדיין מדבקת?

  שלום,
  1- האם זה אפשר שהגוף נקי מהווירוס ואני לא נשאית?= אפשרי אבל אין צורך לנחש כי ניתן לבדוק בבדיקת HPV PCR
  2- הדבקת בני זוג, מתי הווירוס מדבק? = תמיד בשיעור של 50-60% בכל מגע מיני.

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר

 7. שלום רב,
  אם יש סיכוי שהוירוס עדיין בגופי גם אם עשיתי הסרה בלייזר בצוואר
  הרחם לפני שנים? האם יש אפשרות שאין קונדילומות אבל כן יש את הנגיף בגוף זן 11?

  אודה לתשובתך.

  שלום,
  אין צורך לנחש כי אפשר לבדוק זאת בבדיקה מעבדתית מדוייקת – HPV PCR
  נשמח לסייע.

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר
  03-6956867

 8. שלום רב,
  בת 37
  לפני כמה שנים נדבקתי בוירוס הפפילומה בזן 11 קונדילומה בתעלת צוואר הרחם, עשיתי טיפול הסרה בלייזר בבית החולים בהרדמה מלאה.
  לאחרונה ביצעתי בדיקת פאפ והגיעה תשובה ל- HPV PCR חיובי לזנים 11, 62,81 בסיכון נמוך.
  שאלתי היא :לא קיבלתי את תשובת הפאפ, לא התקשרו ולא עדכנו התשובה ל-PCR עלתה לאתר בתיק הרפואי שלי אך אני לא רואה את תוצאת הפאפ, איך אדע אם היא תקינה או לא? למיטב ידעתי אלו 2 בדיקות שונות.
  במידה והפאפ שלילי וPCR חיובי מה עושים?

  אודה על תשובתך.
  מודאגת.

  שלום,
  אני לא רואה את תוצאת הפאפ,? האם לא תוכלי לקבל את התוצאה מהרופא שלך?
  במידה והפאפ שלילי וPCR חיובי מה עושים? קולפוסקופיה מקיפה בשלב ראשון

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר
  03-6956867

 9. פפילומה הגיב:

  מהי דרך הטיפול הטבעית המומלצת בוירוס הפפילומה ?
  תודה

  שלום,
  באופו טבעי מערכת החיסון מחסלת את הנגיפים.

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר

 10. אובחנתי לאחר בדיקת פאפ כנשאית של פפילומה מזן 42, בן זוגי מתעקש שהזן הזה אינו מועבר ביחסי מין. חשוב לי לברר איך מועבר הזן הזה, והאם הוא שבינתיים החליף יותר מפרטנרית אחת מהווה סיכון לבנות זוגו הנוכחיות ואיך ומה אני צריכה לעשות כדי לא לסכן בני זוג עתידיים.

 11. שלום רב
  אני בת 34
  בערך בשנת 2016 התגלה בבדיקת פאפ שיש לי מספר זנים של הפפילומה, בינהם היו מספר מסוכנים .

  בבדיקה האחרונה נמצא שכביכול נותר זן אחד בלבד 16.
  הרופאה שאני במעקב אצלה המליצה ללכת על צריבה מכיוון שבמהלך התקופה בה אני במעקב היו מספר משטחים שהצביעו על ascus והנגיף לא יוצא מהגוף כבר תקופה ארוכה.

  השאלה שלי היא כזו, האם כדאי להמשיך להיות במעקב כל חצי שנה כפי שעשיתי עד כה ומפעם לפעם שיקחו ביופסיה, כמו שעשיתי עד עכשיו
  או לעשות צריבה.
  החשש שלי מהצריבה היא העובדה שעברתי שתי הפלות עם היסטרוסקופיה ואני בת 34, בלי ילדים
  אני לא רוצה להוריד עוד יותר את סיכויי להרות בהמשך ולהחזיק הריון. הרופאה טענה שזה מקצר את צוואר הרחם ומחליש אותו.
  מה הייתה ממליץ?

  שלום,
  התוצאות שלך מחייבות שיחה לפחות של חצי שעה.

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר
  03-6956867

 12. פפילומה הגיב:

  שלום, בת 28
  2019 עשיתי בדיקת פאפ התשובה הייתה:
  Atypical.sq cells of undetermined significance(ascus)
  בזמנו הרופא נשים אמר שהכל תקין…
  לפני חודשיים התגלה לי קנדילומה באיבר המין. עשיתי בדיקה hpv
  והתוצאות הגיעו השבוע: HPV-82 HIGH RISK.

  בזמנו הרופא אמר שהכל תקין ב 2019 שעשיתי תבדיקה. יכול להיות שכבר מאז התחיל להתפתח הוירוס?
  מה זה אומר ומה הסיכון של הזן הזה..
  האם זה יכול להיות סיכון ללדת ילדים?
  קבעתי תור ל קולפוסקופיה לעוד שבועיים
  יש עוד בדיקות שצריך לעשות ? קראתי שצריך לבדוק גם את הפה ופי הטבעת והעיניים? איך עושים את זה?

  שלום,
  אני מקיים שיחת הסבר בת חצי שעה לפחות עם נשים המציגות תוצאות כאלו.

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר
  03-6956867

 13. פפילומה הגיב:

  היי לפני כחודש עשיתי בדיקת פאפ
  ויצא לי שיש לי את הזנים 52 ו 56
  עשיתי ביוספיה ועדיין לא הגיע תשובה
  שאלות
  לפי תוצאות בדיקת פאפ בטוח יש לי פפילומה ?
  ואם בבפיופיסיה יצא הכל תקין
  יכול להיות לי חס וחלילה סרטן ?
  ומה היעילות של החיסון ??
  תודה רבה

  שלום,
  לפי תוצאות בדיקת פאפ בטוח יש לי פפילומה ?= פפילומה זה שם הנגיף אז כן זה מה שמצאו אצלך.
  ואם בבפיופיסיה יצא הכל תקין
  יכול להיות לי חס וחלילה סרטן ?= זה מחייב שיחה של חצי שעה והיא מתאימה לאינטרנט

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר
  03-6956867

 14. שלום. בן הזוג שלי אובחן כחולה קונדילומה אקומינטה. לפי מה שקראתי זנים 6,11, אינם גורמים לפפילומה ואין סכנה לסרטן. איך אפשר לדעת איזה זן יש לו? האם לפי תוצאות בדיקת דם שנלקח ממנו אתמול? ולי , כבת זוגו, תספיק בדיקת pap? או שאני צריכה להתחסן נגד פפילומה? הוא אובחן לפני כמה ימים רק.

  שלום,
  לפי מה שקראתי זנים 6,11, אינם גורמים לפפילומה ואין סכנה לסרטן. = מידע זה הינו שגוי.
  איך אפשר לדעת איזה זן יש לו? = לפי בדיקת HPV PCR
  האם לפי תוצאות בדיקת דם שנלקח ממנו אתמול? = לא
  ולי , כבת זוגו, תספיק בדיקת pap? = לא
  או שאני צריכה להתחסן נגד פפילומה? = חיסון מומלץ אחרי תוצאה תקינה של HPV PCR.

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר
  03-6956867

 15. שלום רב, בת 35 ללא ילדים. בשנת 2015 עברתי לופ בעקבות cin 2-3 בניתוח – cin 2-3 less 0.1cm margi+crypt ecc Sq epith cin 2-3
  Hpv 16 חיובי מ2016 וכמובן גם היום.
  מאז הניתוח במעקב כל 3 חודשים
  קולפוסקופיה+פאפ+ביופסיה. בחצי שנה האחרונה נמצאת בטיפולי פוריות להריון ראשון. מקבלת הורמונים (גונל ו אוביטרל) אמורה להתחיל ivf לאחר מספר סבבים של הזרעה. כרגע אחרי הזרעה, ממתינה לראות אם אקבל מחזור. בבדיקות שבוצעו בשנה האחרונה במסגרת מעקב צוואר הרחם pap ascusX3 Cx bx no cin. הוחלט שאפסיק טיפולי פוריות ואעבור ניתוח קוניזציה חוזר, אני יודעת שהסיכונים להפלה ותפרים בצוואר הרחם עולים משמעותית לאחר ניתוח כזה במידה ונכנסים להריון, בנוסף עליי להמתין כחצי שנה עד שאוכל לחזור לטיפולי הפוריות לפי מה שנאמר לי. האם לפי הממצאים יש צורך בניתוח חוזר כרגע? מה משמעות תוצאות הבדיקות בשנה האחרונה ייתכן שהתפתח סרטן? האם ניתן לדחות מעט את הניתוח ולבצעו לאחר שאכנס להריון או אלד? לאחר ניתוח שני האם צריכה להיות בעיה להיכנס להריון? תודה!

  שלום,
  Hpv 16 חיובי מ2016 וכמובן גם היום.= למה כמובן???
  איך היו השוליים אחרי הקוניזציה?
  אעבור ניתוח קוניזציה חוזר. = יש לעשות לפני כן גרידת תעלת צואר רחם וכן פאפ מפי טבעת.
  האם לפי הממצאים יש צורך בניתוח חוזר כרגע? = יש מקום להתייעצות בשיחה פנים אל פנים ולא בתשובה כאן.
  מה משמעות תוצאות הבדיקות בשנה האחרונה ייתכן שהתפתח סרטן? = גם על זה לדון בשיחה.
  האם ניתן לדחות מעט את הניתוח ולבצעו לאחר שאכנס להריון או אלד? = זה חלק מהשיחה שיש לערוך
  לאחר ניתוח שני האם צריכה להיות בעיה להיכנס להריון? גם על זה אנחנו משוחחים.

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר
  03-6956867

 16. Hpv הגיב:

  היי בבדיקת פאפ יצא לי hpv16.
  בן זוגי נבדק אצל רופא עור וראו לו קנדילומה.
  לי אין קנדילומה….
  איך יש לכל אחד מאיתנו זן אחר?!
  האם זה שיש לבן זוג שלי קנדילומה ולי אין- יכול להעיד חס וחלילה על כך שהוא בגד בי?
  אנחנו ביחד 4 שנים ועשיתי בדיקת פאפ לפני שיצאנו ויצא תקין.

  תודה מראש.

  שלום,
  איך יש לכל אחד מאיתנו זן אחר?!= תופעה שנפוצה
  האם זה שיש לבן זוג שלי קנדילומה ולי אין- יכול להעיד חס וחלילה על כך שהוא בגד בי? = לא

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר

 17. PCR הגיב:

  היי, אני נשאית הווירוס פפילומה וזוהו אצלי תאים לא מזוהים בצוואר הרחם ויש לי תור לקולפוסקופיה. כתוב שבדיקת PCR מומלצת לנשים שנמצאו כנגועות בוירוס. אשמח לדעת מדוע בדרך ללבצע אותה. בנוסף, אני אולי הדבקתי מישהו לפני שנה, הוא נבדק בימים אלו. אם ייצא נקי לא יהיה בינינו מגע. האם יכול להיות שיש לי את התאים הלא מזוהים ושהוירוס כבר חוסל מגופי בכל זאת או יחוסל בקרוב?
  תודה רבה

  שלום,
  כן, זה אפשרי.

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר