• סיפור הקונדילומה של רועי

  רועי הוא בחור תל אביבי צעיר שהתמודד בהצלחה עם מקרה של קונדילומה ברמת חומרה בינונית.
  בהחלטה לא קלה הוא החליט לפתוח את סיפורו כדי לעזור לבנים ולבנות שמתמודדים עם מקרים דומים, ולהראות להם שהם לא לבד.
  להמשך הסיפור של רועי לחצו כאן

 • צור קשר

  מאות אנשים בישראל - נשים וגברים סובלים מיבלות באיבר המין מידי שנה. צרו קשר עם מרפאתו של ד"ר וקסלר בטופס מימין, והתחילו לטפל עוד היום.

  להמשך...

 • פפילומה

  פפילומה היא מחלת המין הנפוצה ביותר בעולם המערבי בימינו. נגיף הפפילומה פוגע פעם אחת לפחות בכ-80% מהאוכלוסיה, נשים וגברים כאחד, עד גיל 60.

  להמשך...

קונדילומה

מהי קונדילומה?

קונדילומה, או יבלות באיבר המין, היא גידול בעור המופיע לאחר חשיפה לוירוס הפפילומה, ה-HPV. היבלות מופיעות רק ב-10% ממקרי החשיפה לוירוס, ולכן אדם שאין לו יבלות אלו, אינו בהכרח נקי מהוירוס.
הקונדילומה מופיעה בדרך כלל כגידול קטן בעור בגודל שבין מילימטר אחד לכמה מילימטרים והוא בדרך כלל בעל מבנה ומרקם של כרובית. לעיתים מופיע יותר מגידול אחד. הגידולים מופיעים בדרך כלל בחלק החיצוני או הפנימי של איברי המין ובחלקו החיצוני או הפנימי של פי הטבעת.
הקונדילומה מאובחנת בדרך כלל כתוצאה מפניה של החולה לרופא בתלונה ש"משהו צמח לי על איבר המין" או "משהו צמח לי בפי הטבעת". התופעה נפוצה מאוד בישראל ובעולם, והרופאים מכירים אותה היטב ואת דרכי ההתמודדות איתה.

כיצד מאבחנים קונדילומה?

במקרים שבהם התפתחה יבלת קונדילומית, יכול פעמים רבות רופא עור ומין לאבחן הידבקות בוירוס מניסיונו על סמך מבט בגידולים שהתפתחו על העור. גידולים אלו הם בדרך כלל בעלי מבנה מוכר, ונראים כגידול דמוי כרובית, או כגידול דמוי גבעול.

תופעה מעניינת המסייעת באיבחון היא שגידולי קונדילומה נוטים להפוך ללבנים כאשר באים במגע עם חומצה אצטית, ולכן ניתן לעשות שימוש בחומר זה כדי לסייע באיבחון. באיזור הפות שיטה זו היא פחות מומלצת משום שזיהומים שונים באיזור זה מגיבים בצורה דומה והופכים גם הם ללבנים, ולכן יעילות השיטה היא נמוכה יותר.

בנשים נהוג לבצע בדיקות משטח צוואר הרחם, המכונות בדיקות (PAP (Papanicolaou, בדיקות אלו מבוצעות בישראל בנשים בלבד, בקופות החולים ברחבי הארץ ונעשות ע"י לקיחת משטח מצוואר הרחם.

קיימים שני סוגי PAP – רגיל ודק, כאשר בדיקת ה-PAP הדק הוכחה כאמינה יותר, ולכן היא זו שמבוצעת במרבית קופות החולים. לפי המלצות האגודה האמריקאית לסרטן, מומלץ לנשים שנחשפו לוירוס לבצע בדיקת PAP רגיל פעם בשנה למשך שלוש שנים, או בדיקת PAP דק פעם בשנתיים.

חשוב לשים לב שבדיקת ה-PAP אינה בדיקה יעודית להדבקה בנגיף הפפילומה. מטרתה היא לאתר מצבים סרטניים או טרום סרטניים בצואר הרחם.

הבדיקה מבוצעת בקופות החולים ע"י רופא נשים, וכלולה בסל הבריאות עפ"י פרמטרים שונים. במידה והפרמטרים אינם מתקיימים ניתן לבצע את הבדיקה באופן פרטי במרפאות שונות בעלות של כ-200 – 300 שקלים.

בדיקה אחרת, אמינה יותר היא בדיקת ה-PCR. בדיקה זו מאפשרת זיהוי ישיר של ה-DNA של וירוס הפפילומה, ומומלצת מאוד לנשים שנמצאו כנגועות בוירוס, או שעברו טיפולים שונים. בדיקה זו אינה בסל הבריאות והיא ניתנת לביצוע במרפאות שונות בעלות משתנה של כ-800 שקלים.

לקבלת מידע נוסף ללא תשלום לגבי בדיקת PCR לאיתור וירוס הפפילומה, ניתן להשאיר פרטים באתר.

skin_hpv1

קונדילומה

איך נדבקים בקונדילומה?

וירוס הפפילומה הוא וירוס שמתאכסן בתאי עור, וככזה הוא מועבר על ידי מגע של תאי עור נגועים בתאי עור שאינם נגועים. במילים אחרות, כל חיכוך של עור נגוע, גם אם אינו מתאפיין בגידולי הקונדנילומה, עם עור שאינו נגוע עשוי להסתיים בהדבקה.
אופן הדבקה מהיר זה מביא לכך שההתגוננות מפני הידבקות בוירוס באמצעות הקפדה על מין מוגן, בדרך כלל אינה מספיקה, שכן יחסי מין, גם אם מוגנים, כוללים בדרך כלל חיכוך ישיר של איברי המין, בעיקר בשלבים המקדימים לחדירה. בנוסף, מגע של גבר נגוע באיבר מינו, ולאחר מכן מגע באיבר המין של בת זוגו, או בפי הטבעת שלה, ללא חיטוי היד, עשוי אף הוא להסתיים בהדבקה.
חשוב לציין שההדבקה היא מהירה מאוד, ובאחוזים גבוהים מאוד – מחקרים הראו שכ-50% מכל מצב של חיכוך עור נגוע בעור לא נגוע יסתיים בהדבקה. עובדה זו הביאה לכך שוירוס הפפילומה, ומחלת הקונדילומה הפכו למחלת המין הנפוצה ביותר בעולם המערבי, בה נדבקים מליוני בני אדם בכל שנה.

חשוב לציין שהידבקות בסוג אחד של הוירוס, מתוך כמאתיים סוגים שקיימים בעולם, אינו מונע הידבקות בסוג אחר. עם זאת, ברוב המקרים המערכת החיסונית של אדם שנדבק מצליחה להתגבר על הוירוס בתוך כשנה – שנתיים. אחרי המחלה האדם לא מפתח חיסון טבעי מפני הידבקות מחודשת ולכן המציאו את החיסון כנגדה.

skin_hpv2

קונדילומה של העור

כמה נפוצה הפפילומה?

הפפילומה היא מחלת המין הנפוצה ביותר בעולם המערבי. תפוצתה כה גדולה עד כדי כך שמחקרים שנעשו בארה"ב הראו שבכל רגע נתון 26.8% מבני האדם בגילאים 14-59 הם נשאים של הוירוס. על פי המחקר, עד גיל 50 יידבקו 80% מהאמריקאים בלפחות סוג אחד של הוירוס. על מנת למנוע בהלה, נזכיר בשלב זה ש-99% ממקרי ההידבקות אינם מתאפיינים בשום סממן, ושכמעט כל מקרי ההידבקות מטופלים ע"י מערכת החיסון של הגוף תוך מספר חודשים.
לא נערכו מחקרים מדויקים לגבי תפוצת המחלה בישראל, אולם המספרים העצומים שבאים לידי ביטוי במחקר האמריקאי, יחד עם הידע לגבי ההדבקה המהירה בוירוס, נותן רושם טוב לגבי ההיקפים גם בארץ.

יש לכם שאלה ? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא

(אפשר שם בדוי)

(לא יוצג באתר)

(חובה)

קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

604 שאלות בנושא קונדילומה

 1. קונדילומה הגיב:

  גיליתי 2 יבלות בפי הטבעת ולאחר בדיקת רופא עור הוסבר לי שזו קונדילומה.
  רציתי לדעת איזה איסורים יש מבחינת מגע עם בן הזוג? להתנשק גם אסור?
  כמה זמן צריך לחכות לפני מגע מיני?
  תודה

 2. שכחתי לציין שמייד לאחר מכן התקלחתי ושטפתי הכל ביסודיות. זה יעזור במשהו?

  שלום,
  לא

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר

 3. שלום רב
  אני בן 34.קיימתי יחסים עם קונדום עם מישהי שראיתי שיש לה 2 נגעים באזור איבר המין. היה גם מעט מין אוראלי ללא נגיעה בנקודות האלו.
  תמיד הייתי זהיר לא יודע מה חשבתי לעצמי באותו הזמן. מה עליי לעשות עכשיו? האם יעזור לי לקבל חיסון עכשיו או בהמשך וככה למנוע אולי התחלה או חזרה של התפרצות ?

  לגבי בדיקת pcr כמה היא אמינה כדי לוודא שאני בריא ללא hpv?

  בכללי מה אתה ממליץ לעשות מעכשיו? לקבוע כבר תור לרופא משפחה\עור?
  המון תודה על העזרה

  שלום,
  הצעד הראשון הוא בדיקת HPV PCR.
  ניתן לבצע גם דרכנו.

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר
  03-6956867

 4. לפני 4 חודשים עשיתי ניתוח להסרה של קונדילומות בפי הטבעת (היו לי 3 נגעים). (אני מקיים יחסים עם גברים). החדרתי אצבע אחרי 4 חודשים מהניתוח והרגשתי כמו גוש/פצע שאני לא מצליח להבין האם הוא פצע שעוד לא הגליד או קונדילומה שחזרה (ניסיתי ללחוץ עליו והוא לא כאב או משהו כזה). מה ההמלצה? אני לא רואה לעבור שוב פעם ניתוח לכריתה או צריבה כי סבלתי מאוד מההחלמה. הרופא המליץ לי לחזור לביקורת אחרי 8 חודשים – שווה ללכת כבר עכשיו לביקורת? אולי כדאי לנסות טיפול לייזר? יכול להיות שזה לא קונדילומה וסתם פצע מהניתוח שצריך עוד להחלים? ממש מתסכל…
  אגב בסוף בחודש בזה אני עושה את המנה השלישית של החיסון…

  שלום,
  הצעתי היא קולפוסקופיה מקיפה לכל אברי המין כולל פי טבעת וכולל תעלה אנלית.
  באם יש גדולים – להסירם בלייזר בהכוונת קולפוסקופ. הטיפול בידיים שלי אינו מכאיב ואני מרדים את המקום בספריי להרדמה מקומית.
  בסיום בדיקת HPV PCR ואחרי שחוזרת תוצאה תקינה – חיסון שאז זו העילות הגבוהה ביותר שלו.

  בברכה,
  ד"ר שרגא וקסלר
  03-6956867